Atrakcje

Zamek Czorsztyn

Zamek Czorsztyn położony malowniczo na brzegu Jeziora Czorsztyńskiego. Z platformy widokowej ruin przy bezchmurnej pogodzie można podziwiać przepiękną panoramę jeziora i Tatr. Zwiedzanie ruin Zamku Czorsztyńskiego indywidualne, bez przewodnika. Zamek jest otwarty dla zwiedzających:
od 01.05 do 30.09; w godzinach 9:00 – 18:00 oraz od 01.10 do 30.04; w godzinach 10:00 – 15:00.Cennik – 4 zł / os. bilet zwykły, 2 zł / os. bilet ulgowy (m.in. uczniowie szkół, emeryci i renciści, żołnierze, osoby niepełnosprawne), dzieci do lat 7 – wolne od opłat. Zamkiem opiekuje się Pieniński Park Narodowy. Rejsy statkiem „Biała Dama” od zamku Niedzica do ruin zamku w Czorsztynie. Ceny w jedną stronę: dorośli 4 zł, ulgowe 3 zł (od 3 do 16 lat).

Zamek w Niedzicy

Zamek Niedzica pięknie położony nad Dunajcem okazały zamek w Niedzicy (również nazywany Dunajcem) stoi na stromej skale o wysokości 566 m npm.
Wygląd otoczenia zamku został znacznie zmieniony w latach 80-tych XX w., gdy na rzece ukończono budowę potężnej zapory. Ten węgierski niegdyś zamek oraz pobliska polska warownia w Czorsztynie bardziej efektownie górowały nad okolicą i przypominały typowe „orle gniazda”. Zamek zachował się praktycznie w całości.
Zwiedzanie zamku w Niedzicy – zwiedzanie w grupach z przewodnikiem, przewodnik ujęty jest w cenie biletu. Zamek otwarty dla zwiedzających:od 01.05 do 31.09 codziennie w godzinach 9:00 – 19:00 oraz od 01.10 do 30.04 w godzinach 9:00 – 16:00 (z wyjątkiem poniedziałków).Cennik – 9 zł / os. bilet zwykły, 7 zł / os. bilet ulgowy ulgowy, 2 zł/ os. bilet za zwiedzanie spichlerza czynnego tylko w okresie letnim wystawa „wozownia” w cenie biletu do zamku.

Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego. To niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą – jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Drewnianą tratwą zbudowaną z połączonych ze sobą wąskich łódek, płyniemy głębokim i krętym kanionem. Dunajec wije się i kluczy pomiędzy stromymi skałami. Widoki roztaczające się wokół, zapierają dech w piersiach, zmieniając się w bardzo szybkim tempie. W trakcie podróży flisacy barwnie opowiadają o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku. Sezon trwa od maja do października. Początek trasy spływu to przystań Sromowce – Kąty. Tratwami flisackimi pokonuje się 7 pętli w czasie zależnym od stanu wody- od 2 do 3 godzin. Jedna tratwa zabiera maksymalnie 12 osób dorosłych (+ dwóch flisaków). Przystań końcowa to Szczawnica Niżna. Dobrym pomysłem jest pobyt co najmniej weekendowy ( koniecznie z wcześniejszą rezerwacją noclegu ), który pozwala w pełni nacieszyć się urokami spływu w Pieninach...

Trzy Korony

Trzy Korony to najbardziej znany pieniński szczyt. Niesłusznie uważany za szczyt najwyższy. Warto więc wspomnieć, że najwyższy szczyt Pienin mieści się na południe od Jaworek w Małych Pieninach i nazywa się Wysoka. Pomimo, że nie najwyższe to Trzy Korony są symbolem tej grupy górskiej. Strome, wapienne skały, układające się w charakterystyczne zęby to obrazek, który spotkać można na każdej niemal pocztówce z tych okolic. Trzy Korony zdobywać można z różnych stron. Ze Sromowców Niżnych żółtym szlakiem obok schroniska wyjść na Przełęcz Szopka skąd szlak niebieski zaprowadzi nas do platformy widokowej pod szczytem. Równie łatwo, choć trochę dłużej wychodzi się na Przełęcz Szopka żółtym szlakiem z Krościenka nad Dunajcem. Znacznie trudniejszy szlak wiedzie z okolic schroniska Orlica w Szczawnicy. Niebiesko znakowana trasa wspina się w pierwszej kolejności na Sokolicę, gdzie także znajduje się platforma widokowa. Następnie wiedzie on grzbietem z licznymi odsłoniętymi skałkami w okolice tak zwanego Zamku Pienińskiego by od północy osiągnąć szczyt. Wstęp na platformy widokowe na Trzech Koronach i Sokolicy jest płatny.

Sokolica

Sokolica położona w północno-wschodniej części Pienin Środkowych szczyt wznosi się na wysokość 747 m npm. Rosnąca na szczycie Sokolicy samotna sosna to prawdopodobnie najbardziej znane drzewo w Polsce. Swą wielką sławę Sokolica zawdzięcza jednak fantastycznemu widokowi. Z dużej wysokości mamy okazję obserwować spływ Dunajcem, a przy dobrej pogodzie doskonale widać również Pieniny Środkowe, Małe Pieniny oraz Tatry. Znajdująca się od strony południowej ponad stumetrowa przepaść nad samym Dunajcem robi wielkie wrażenie, dlatego też Sokolica to miejsce oblegane przez turystów. Kręty bieg Dunajca widziany z Sokolicy to widok, którego nie da się opisać, tam po prostu trzeba być i go zobaczyć.

Czerwony Klasztor

Miejscowość znana jest przede wszystkim z dawnego klasztoru kartuzów i kamedułów – Czerwonego Klasztoru. Znajdujący się na terenie klasztoru gotycki kościół pod wezwaniem św. Antoniego pochodzi z lat 1360-1400, rozbudowywany w latach 1496-1506. Miejscowość Czerwony Klasztor powstała w 1948r. z połączenia wsi Niżne Szwaby i Śmierdzonka oraz osady Czerwony Klasztor wraz z najbliższą okolicą.
Miejscowość jest centrum turystycznym, przy zespole klasztornym znajduje się restauracja, bufety, sklepy z pamiątkami.

Park miniatur w Niedzicy

Park Miniatur Zabytków Podtatrza w Niedzicy jest miejscem wyjątkowym. W jednym miejscu możesz obejrzeć najpiękniejsze zabytki sakralne, zamki i wiele, wiele więcej. Wszystkie zostały przygotowane w skali 1:20, wszystkie możesz zobaczyć z bliska. Nie chcemy być zwyczajnym muzeum, zależy nam na tym, aby dostarczać rozrywki najwyższych lotów, a w sprawie wysokości można odwiedzić również rozbudowany park linowy.
Dzieciom proponujemy dolną trasę parku linowego oraz stale rozbudowywany park rozrywki z wielkimi dmuchanymi zamkami-zjeżdżalniami. Zarówno park linowy, jak i zjeżdżalnie, są doskonale zabezpieczone – nikomu tutaj nie stanie się najmniejsza krzywda, ale zastrzyk adrenaliny i radości będzie i tak olbrzymi – tyle możemy zagwarantować zawsze. Dla wszystkich, których oglądanie i zabawa przyprawią o burczenie w brzuchu, podwoje otwiera restauracja Zadyma, znana z doskonałego piwa i wyśmienitych potraw, które nasycą każdego. Dania inspirowane tradycją, ale z zupełnie nową oprawą same w sobie są już powodem, żeby odwiedzić Niedzicę. Czekamy na wszystkich – młodszych i starszych, domatorów i obieżyświatów, na wszystkich, którzy chcieliby coś zobaczyć, coś zrobić i przeżyć coś wspaniałego.

Turystyka lądowa

  Ważniejsze szlaki turystyczno – piesze
  - do schroniska na Bereśniku 1 godz.
  - do schroniska „Na Durbaszce” 3 godz.
  - wąwóz Homole 2 godz.
  - na Palenicę 1 godz.
  - do schroniska na Przehybie
  - Sokolica
  - Trzy Korony
  - Wąwóz Szopczański – 5 godz.
  - Czerwony Klasztor – 2 godz. 30 min
  szlaki turystyczne Pieniny – Gorce
  Trzy Korony, Sokolica, Lubań
  ruiny zamku w Czorsztynie, zamek w Niedzicy
  trasy rowerowe (wypożyczalnie rowerów: Czorsztyn, Sromowce W., Niedzica, Krościenko, trasy rowerowe: m. in. Czorsztyn - Szczawnica - Słowacja - Niedzica - Czorsztyn)
  Turystyka wodna:
  RZEKA: spływ Przełomem Dunajca rafting - spływy pontonowe po Dunajcu spływy kajakowe wędkarstwo JEZIORO: Kajaki jednostki żaglowe rowery wodne wypożyczalnie sprzętu surfingi wędkarstwo na rzekach górskich i na Jeziorze Czorsztyńskim statek BIAŁA DAMA Gondole

Czorsztyn - Ski

Czorsztyn – Ski mieści się w Kluszkowcach na południowym skraju Gorców. Graniczy z Pieninami oraz od kilkunastu lat jest znana jako popularna stacja narciarska. Posiada sporo tras narciarskich o różnych stopniach trudności i charakteryzuje się wspaniałymi widokami. Oprócz wielu tras narciarskich wraz z wyciągami, do dyspozycji turystów przeznaczona jest również zlokalizowana przy dolnej stacji Ośrodka Czorsztyn – Ski wypożyczalnia zestawów biegówkowych. Czorsztyn – Ski to również letnie atrakcje, jak między innymi tor saneczkowy, trasy rowerowe, Wąwóz Papieski, Plaża czy Kamieniołom. 


Więcej informacji na ten temat: 
http://www.czorsztyn-ski.com.pl 

Polana Sosny

  Obiekt Polana Sosny znajduje się w malowniczej miejscowości Niedzica nad Jeziorem Czorsztyńskim. Powstał tam cieszący się ogromnym zainteresowaniem ośrodek narciarski. Posiada trasy narciarskie z pięknym widokiem. Na stoku działają wyciągi narciarskie oraz znajduje się tam również wypożyczalnia sprzętu zimowego. 


  Więcej informacji na ten temat: 
  http://www.polana-sosny.skigo.pl/